Внимание! Вкарваме 25 хиляди буби у дома с живата елха

Когато внасяме живо дърво вкъщи, с него в разтребения ни хол влиза и цяла армия заспали зимен сън насекоми. В една средноголяма елха се крият около 25 хиляди буби. От топлината в дома те се събуждат и започват да щъкат.

Ето кои са новите ни съквартиранти: 

Листните въшки са най-дребните и най-безобидни. Хоботникът, но не цвеклов, също обитава вейките на елхата или борчето. Пенещата цикада е бръмбар, чиито ларви се покриват със защитна пяна - на разговорен английски им казват spittlebugs (плюнчени бубулечки), защото изглеждат като покрити със слюнка.

В елхичката може да дремят още ларвите на нощни пеперуди, кърлежчета и някой и друг паяк. По-едрички са бубулечките, наречени хермес, които произвеждат нишки, подобни на памук. Те са внос от Чехия и Румъния. От 1984 г. ги има и в България. 

Всички тези насекоми са невидими за окото, понеже са майстори в дегизирането. Можем да ги видим само ако постелем бял чаршаф на пода и се опитаме да ги изтръскаме от клоните. 

Няма как да ги изпощим, нито се препоръчва да мием дървото. Не бива да ги пръскаме и със спрейове против насекоми, защото аерозолните пестициди са силно запалими. Можем да се отървем от тях само, ако сме отръскали елхичката преди да я внесем вкъщи. Това обаче може да изпочупи клонките. 

Единственото, което можем да направим, е да оглеждаме земята под елхата за мъртви бубулечки и да ги обираме с прахосмукачката.

Учени обясняват, че обитателите на елхичката са безобидни, а и няма да оцелеят в сухия и топъл въздух вкъщи, защото няма с какво да се хранят. 

Изкуствените елхички пък могат да предизвикат алергична реакция или да увредят здравето, ако са от нелицензиран производител, който е поставил опасни бои, например.

Източник: в. "Труд"

 
Прибави коментар
   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави
 
 

WebDesignBG