Д-р Ангел Кунчев пред за това очаква ли ни епидемия от морбили и кои групи са най-застрашени

Д-р Ангел Кунчев пред  за това очаква ли ни епидемия от морбили и кои групи са най-застрашени

България може да се окаже пред епидемия от морбили. Това става ясно от зачестилите случаи на заболели в Пловдив, където вчера бяха регистрирани още два. Така общият брой на пациентите, които в момента се лекуват със заразното заболяване, станаха седем.

 

От морбили боледуват предимно деца, но заболяването може да засегне хора на всяка възраст. Всеки неимунизиран човек е изложен на риск от заболяване от морбили и излага околните на риск.

 

Потърсихме за коментар д-р Ангел Кунчев, който  от 20 години работи в областта на надзора на заразните болести. Той е един от най-опитните ни специалисти по епидемология. Директор е на отдел „Надзор на заразните болести” в Министерството на здравеопазването. Екипът му денонощно следи епидемологичната обстановка и е с готовност за спешна реакция при нужда.

 

- Д-р Кунчев, още два нови случая на морбили бяха регистрирани в Пловдив. Хората там застрашени ли са от епидемия?

- Няма изненада. Има циркулация на вируса сред населението, така че, където открие неимунизирани ще предизвика заболяване. Според мен е малка вероятността за някаква голяма епидемия, защото покритието ни е сравнително добро.

 

- Кои според вас са най-опасните групи и къде може да се очаква бум на заболели?

- В две групи от населението. Част от ромските деца, които по-трудно ги намираме, по-често пътуващи в чужбина и т.н., където няма имунизация. Другото възможно е в големите градове сред т.нар. „интернет майки”, които една друга се надъхват колко вредни са имунизациите, в резултат на което оставят децата си на големия риск да се заразят от заболяването. А то е сериозно заболяване. Много лесно се предава, много бързо и понякога протича доста тежко.

 

- Какъв съвет бихте дали на хората за това как да се предпазят от тази страшна болест?

- Само един – да се имунизират! В случая не помага нищо – дори хигиена, вирусът се предава много лесно. Това е най-заразното от всички заразни болести, така че няма друг начин.

 

- С пролетта да очакваме ли нови вируси и грипна вълна?

- Не, грипна вълна в никакъв случай. Отмина окончателно опасността. Ние продължаваме да изследваме по около 20-30-50 проби месечно, но въпреки това не хващаме отделни грипни вируси. Мина сезона. Сега постепенно ще преминем към кърлежо преносимите, преносимите с комари заболявания някъде от април-май месец, така че това е което ни очаква.

 

Интервю на Маргарита ЗЛАТИНОВА

 

 
Прибави коментар
   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави
 
 

WebDesignBG