- Д-р Стоянова, ръководеното от Вас Седмо СОУ „Кузман Шапкарев” бе домакин на Шестото национално състезание по информационни технологии. Какъв е отзвукът от Вашите усилия?
Седмо СОУ „Кузман Шапкарев” – Благоевград показа класа! Това е отзвукът и общата преценка на институции, общественост, участници и техните ръководители по цялата страна. Състезанието се подготвяше в продължение на цяла година, за да се реализира ежегодно в рамките на три дни в последната седмица на месец март.
Над 160 участника се бориха в осем категории в Шестото национално състезание по информационни технологии, на което организатор и домакин бяхме ние. Перфектната организация, изисканите рекламни материали в 3D формат и уникалният мултимедиен спектакъл за откриването на състезанието, съчетаващ стил и класа, вдигнаха летвата на състезанието и доказаха, че си заслужава стотици участници да прекосят цяла България, за да се състезават в добилото популярност като най-голямо състезание по информационни технологии в страната.
Филмовата продукция, съчетана с перфектното танцово изкуство на фона на електронна музика на танцова формация „Влахов“ накараха публиката да настръхне по време на откриването, а визуализираното слово на директора на Седмо СОУ – д-р Лилия Стоянова потопи гостите в залата на Драматичен театър „Никола Вапцаров” в атмосферата на старите книги и ги пренесе в света на върховите технологии и бъдещето на дигиталния свят.
- Разкажете ни повече за същинската част на надпреварата.
В съботния ден стотиците участници стартираха компютрите си и се съсредоточиха върху защитата на проектите си, работата на място в категориите „Мултимедийни клипове“, „Компютърни презентации“ и „Групов проект“, за да покажат компютърните си умения пред университетските преподаватели от компетентното жури. В оспорваната надпревара за пореден път участниците се убедиха, че състезанието има и обучителен характер, тъй като по време на защитите, въпросите на комисията бяха съчетани както винаги с конкретни указания и препоръки за подобряване на представяните продукти.
Постарахме се да накараме гостите да се чувстват изключително спокойно – на разположение имаха над 15 оборудвани за състезанието зали, сред които и новите кабинети с терминални решения висок клас. Два доставчика на интернет, кабелиране, осигуряване на медии и екрани за защита, квестори за всички работещи на място, както и храненето на учениците по време на състезанието са само част от усилията на екипа на Седмо СОУ, подготвящ състезанието. Съорганизаторите от ЮЗУ „Неофит Рилски” подготвиха специални протоколи за прием в университета за най-добре представилите се дванадесетокласници, а Регионалния инспекторат по образование в лицето на старши експерт Василиса Павлова се постара да изготви ясен регламент със справедливи критерии за оценка, които бяха публично достъпни от самото начало на състезанието.
- Кои са призьорите?
Емил Костадинов от Седмо СОУ „Кузман Шапкарев“ спечели второто място в категорията „Уеб Сайт -5-8 клас“ със специално подготвения сайт за красивия Благоевград като стопански и културен център, в който оживяха култура, история, образование и личности, а хармонията между съвременност и бъдеще показа на комисията от университетски преподаватели, как един малък ученик може да направи електронна визитка на град с вековна история. Ръководител на проекта е Димитър Стойчев – учител по информационни технологии в Седмо СОУ“Кузман Щапкарев“ и докторант по дисциплината в ЮЗУ.
Специалната награда грабнаха Тенчо Тенев и Ангел Захариев от гр. Хасково с проекта „Моят дигитален свят“. Невероятната им защита и убедителното представяне ги направиха безапелационни фаворити в категорията „Самостоятелни компютърни приложения“. Победител в най-тежката категория „Интернет приложения” стана Радостин Христов Маринов от Шумен с ръководител инж. Ангел Ангелов.
- Имаше ли предметни награди?
Победителите в състезанието си тръгнаха за родните места освен с изисканите грамоти и купи и с множество предметни награди – преносими дискове, принтери, пътни сакове, скъпи клавиатури с мишки с Wi-Fi и много други. Две специални награди бяха излъчени в нови категории – за колаж с тема на годината „БЪДЕЩЕ, НАУКА, ТЕХНОЛОГИИ“ и специалната награда на парк-хотел „Бачиново“ – почивка в хотела за двамата най-добре представили се участника и техния ръководител.
За всички ръководители на отбори от наша страна като домакини бе организиран обучителен курс "Цифрова обработка на звук", който завърши с издаването на специални сертификати и грамоти за участие като ръководители и редица предметни награди.Най-големите отбори от страната, сред които тези от Монтана, Враца, Първомай, Шумен и Варна, получиха и отборни награди за всеки от участниците.
- Каква е формулата за успеха на повереното Ви училище?
Не само като акредитиран представител на IT Academy Microsoft, а и със своята не спираща целогодишна дейност, Седмо СОУ продължи да утвърждава своята водеща позиция като най-желаното модерно училище, чиято политика е ориентирана в посока НАУКА и ЗНАНИЕ.