Култовият ресторант „Горски кът” в двора на Държавно горско стопанство - Петрич, който е с ранг на паметник на историята (в лошия или добрия смисъл на думата) на първите години на промените в южната община, преди три дни падна разрушен от техника, изпратена от бизнесмена Пламен Попстоянов, който го стопанисваше. Роми изнесоха плоскостите, дъските и гредите от терена. При цялата шумна история на ресторанта неговото разрушаване стана незабелязано заради ремонтните дейности на улица „България” по проекта за зелената среда в южния град. Затова повечето от петричани не разбраха, че е разрушено заведението, в което доскоро се решаваха съдбините на Петричка община.
През 1996 година в двора на ДГС - Петрич се появи каравана „Горски кът”, която се стопанисваше от известния ресторантьор Илия Аргилов. Впоследствие, според твърденията на Пламен Попстоянов, приватизатор на консервната фабрика „Петричка праскова”, караваната била купена от неговата фирма „Петричка праскова - 21 век” АД. Първоначално караваната бе с площ около 70 квадратни метра, а по-късно временната сграда бе разширена многократно.
Пламен Попстоянов бе един от идеолозите на СДС и десните партии. В „Горски кът” на маса се решаваше кой да бъде кмет на общината, кой къде да бъде назначен или кой откъде да бъде уволнен, редяха се листи, спомнят си петричани и допълват: Заведението бе посетено от не един или двама политици от национална величина.
14 години „Горски кът” бе властовият център в Петрич, в който се взимаха важните икономически и политически решения. Разрушените му стени, чиито парчета останки бяха отнесени от ромските каруци и микробуси, отнесоха със себе си много тайни.
Преди 6 години над „Горски кът” надвиснаха облаци. Започнаха серия продажби и препродажби на територията на Горското стопанство. Теренът се оказа в ръцете на Костадин Трендафков от Кулата. Той продаде закупената от него площ на бившия служител на Криминална полиция Васил Стойчевски. От своя страна, Стойчевски сключи договор за наем с Иван Кисьов. По-късно с формален претекст, че наемодателят не го въвежда във владение, заведе иск срещу него. В изпълнение на иска му съдия-изпълнителят Шукри Дервиш през лятото на 2009 година извади Попстоянов от стопанисваното от него заведение и го запечата с лепенки. От ресторанта бяха изнесени печките, хладилниците, столовете и масите. Започнаха серия от дела между Попстоянов и Стойчевски. Тогава Шукри Дервиш заяви, че сградата на ресторанта е незаконно построена.
От друга страна, дело срещу законността на продажбата на терена водят живеещите в блока на Горското стопанство, настоящи и бивши горски служители. Има решение на Върховен административен съд за събарянето на „Горски кът”. Продажбата на терена на Горското е станала в идеални части, което прави пълна бъркотията около имота.
„Напоследък няма работа, а трябва да плащам наеми. Затова реших, че ресторантът не ми трябва и наех техника да го събори. Но около обекта има още много дела”, лаконично коментира Пламен Попстоянов./struma.bg