Собственикът и мениджър на Work & Travel компанията Слава-7 Венцислав Дуев: Студент в САЩ трябва да работи 3 лета, за да спечели колкото негов колега за сезон в Кипър

Собственикът и мениджър на Work & Travel компанията Слава-7 Венцислав Дуев: Студент в САЩ трябва да работи 3 лета, за да спечели колкото негов колега за сезон в Кипър

Собственикът и мениджър на Work & Travelкомпанията Слава-7 Венцислав Дуев: Студент в САЩ трябва да работи 3 лета, за да спечели колкото негов колега за сезон в Кипър

Младият бизнесмен създава фирмата след четири бригади в САЩ, където работи в автомивка, като сервитьор, мениджър на ресторант и тираджия в Чикаго

 

Създаденапрез 2008г.в Благоевград, работейки успешно през годините,Слава-7 се утвърди като една от водещите HRиWork & Travel компании в Югозападна България, предлагаща богат асортимент от програми и позиции в Кипър, Гърция, Германия, Великобритания и САЩ.

            Слава-7 има договорни отношения с водещи университети в България, с чиито кариерни центрове работи успешно, осигурявайки програми,летниработнипозиции и стажове за настоящи студенти, както и работа,и стажове в България,и чужбина за вече завършили.Нашата мисия е да осигурим работа в чужбина на младите хора, а философията ни е да бъдем перфектни в отношенията си с работодатели и клиенти.

 

-      Г-н Дуев, разкажете малко повече за историята на Слава-7. Каква е Вашата мисия и философия на работа?

            Историята на Слава-7 започна през 2008 година. Тъкмо се бях дипломирал, имах зад гърба си четири бригади в САЩ, където работих в автомивка, като сервитьор, мениджър на ресторант и тираджия в Чикаго /последните 2 лета/.

  • Кои държави поддържат най-благоприятна политика за работа на младите хора?

            Определено Кипър и Англия. Кипър, поради летния си сезон от 8-9 месеца, многото хотели и ресторанти и големия поток от туристи на острова - предимно англичани и все повече руснаци. И Англия, заради постоянно развиващата се икономика там, която стои встрани от проблемите на Европейския съюз. Британската икономика има нарастваща нужда от специалисти и работници.

  • Кои са най-търсените и най-предлагани професии?

            Най-търсените професии от страна на кандидатите са в областта на строителството. То замря в световен мащаб и много хора, заети в този отрасъл, останаха без работа.

            Най-предлаганите професии са в областта на туризма, където квалифицирани готвачи, например, стартират с много добро възнаграждение. Не оставям на заден план, разбира се, и останалите позиции - сервитьори, бармани/ки, рецепционисти и т.н. Предлагани са също така позиции в сферата на транспорта и логистиката - шофьори, и по-малко в производството.

  • Какъв е профилът на Вашите клиенти: възрастов диапазон, образование, мотивация...?

            Възрастовият диапазон е в рамките 18-45 години. По отношение на нивото на образованост, впечатление прави, че повечето кандидати са с висше образование. Невъзможността за намиране на доходна работа в България и липсата на перспективно развитие мотивира хората, които кандидатстват.

  • Каква квалификация трябва да притежават Вашите кандидати, за да бъдат конкурентно способни на пазара на труда, в който работите?

            На първо и най-важно място стоят познанията по чужд език. Английският език е универсален и владеенето мувече не е плюс, а необходимост. Очаква се, че всеки трябва да владее английски език. Друго важно нещо е предишният опит на кандидата, който опит, ако е в сферата, в която кандидатства, е в голям плюс за евентуално бъдещо одобрение.

  • Отрази ли се кризата и тежкото икономическо положение на Вашата работа в някакъв аспект?

            Няма как такъв глобален проблем да не се отрази и върху нас. Работодателите са много по-внимателни в броя на персонала, който назначават. Много често големите хотели, например, взимат 20 камериерки в началото на сезона и след това при нужда назначават допълнително хора. Собствениците на различни видове бизнес не са сигурни в развитието на сезона и/или продажбите си и са много по-предпазливи. Да не говорим, че много малки и големи фирми затвориха врати.

            Що се отнася до кандидатите, техният брой се увеличи значително. Но това не е плюс, тъй като работодателите са по-малко. В нашата сфера нещата са като скачени съдове и е добре, когато има баланс в търсенето и предлагането. Но това амбицира екипа на Слава-7 да търси нови партньори и да разширява портфолиото си от предлагани позиции.

            През последните две години се наблюдава тенденция към подобряване на положението – най-лошите години 2009 и 2010 отминаха.

  • И един чисто финансов въпрос: средно колко успяват да спечелят Вашите кандидати и има ли случаи, в които им се дава възможност да удължат своя престой в чужбина?

            Спряхме да предлагаме САЩ като дестинация за студентски бригади именно поради финансови причини. Защото, когато в края на сезона студентът „тегли“ чертата установява, че е прекарал 4 месеца  в САЩ и има спестени около $ 1000-1500. Това е така поради големите разходи по заминаване - такси, самолетни билети и др., които възлизат средно на около 4 000 лв.

            За сравнение, студент, отиващ на бригада в Кипър (остров в Средиземно море, бивша английска колония, където всеки говори английски език) с престой от 4до 6 месеца, има разходи по заминаване от EUR350 - такса и самолетен билет. И чисти приходи на месец в порядъка на EUR 600-700 (без бакшишите). Храната и квартирата са безплатни, т.е. за месеците там спестява около EUR2500-3500. Имайки предвид и  разликата в курсовете на валутите, това е 3 пъти повече. С други думи, студент в САЩ трябва да работи 3 лета, за да спести парите, които негов колега е заработил за едно лято в Кипър. Ситуацията по-горе е примерна, разбира се. Говорим условно за студенти, работещи на една и съща позиция в Кипър и съответно в САЩ.

            Що се отнася до удължаването на престоя, в САЩ е много трудно. Необходимо е да се изважда нов тип виза. Процедурата е бавна и скъпа, студентите се записват фиктивно в местни колежи или университети. И голяма част от тях често се оказват с нелегален статут.

            В  страните от ЕС няма нужда от визи. Много от тях, в това число и Кипър, са отворили изцяло трудовия си пазар за българите. В страните от ЕС, където все още има някои видове рестрикции за работещи там сънародници, като Англия например, се издават специални документи, регламентиращи статута на работещите там българи.

Интервю на МИЛЕНА ЯНКОВА

 

 

 

Коментари

  • 16.01.2016, 04:19
    trqbva vinagi predi vsi4ko da si cenqt kadrite
    maria dimitrova
  • 22.05.2015, 04:03
    ако и в действителност беше така...ползвах техните "услуги" и останах очарован...милена янкова му е задала много "остри"въпроси...
    иван иванов
  • 22.04.2014, 12:43
    Много полезно интервю - по-добре да бачкам в чужбина ,а не тука да слугувам на мутрите за по 200-300 лв на месец.
    Петко Бодуров
  • 22.10.2012, 11:20
    Хубаво е,че се дава възможност на младите и пробивни хора да споделят идеите и възгледите си.
    нено
 
Прибави коментар
   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави
 
 

WebDesignBG