ТЪРСИ

РАБОТНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ „ПАРТНЬОРСТВА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА БЕДСТВИЯ ЗА СИГУРЕН РЕГИОН“ НА РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

РАБОТНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ „ПАРТНЬОРСТВА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА БЕДСТВИЯ ЗА СИГУРЕН РЕГИОН“ НА РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

В периода 5 – 7 април 2023 г. във Велико Търново се проведе работна среща по проекта „Партньорства за преодоляване на бедствия за сигурен регион", e-MS код: ROBG-427, финансиран по програма INTERREG VA Румъния-България. Цел на събитието беше да се отчетат постигнатите резултати от партньорите по проекта Окръжен съвет-Гюргево (водещ партньор), Румънски червен кръст-Гюргево, Български червен кръст-Русе и Русенски университет „Ангел Кънчев". Друга значима цел на форума беше да се съгласуват текстовете на протоколи за сътрудничество, които трябва да бъдат подписани от институциите, имащи компетенции и правомощия за интервенции при наводнения и горски пожари в трансграничната зона Гюргево-Русе.

Екипът на проекта от Русенски университет беше представен от: проф. д-р Генчо Попов-декан на АИФ, доц. д-р Пламен Мънев-заместник-декан на АИФ, доц. д-р Таня Грозева-гл. секретар на университета, г-н Венцислав Димитров-помощник-ректор, доц. д-р Мирослав Михайлов-директор на ЦИКО, доц. Климент Климентов-ръководител-катедра, д-р Николай Ковачев и д-р Борис Костов, преподаватели в специалност „Инженерна екология", Антонина Михайлова-гл. експерт в ЦПО и проф. д-р Юлиана Попова-координатор на проекта за Русенски университет.

В тридневната среща по проекта участниците проведоха оживена и плодотворна дискусия по текстовете на два протокола за сътрудничество: 1/ Партньорство за обучение на деца и младежи за устойчив мениджмънт (реакция, интервенция и превенция) на горски пожари и наводнения в трансграничния регион Гюргево-Русе и 2/ Партньорство за река Дунав. Протоколите ще бъдат официално подписани от ръководителите на институциите, взели участие в събитието, до 15 май 2023 г.

Русенският университет има сериозен принос в изпълнението на проекта „Партньорства за преодоляване на бедствия за сигурен регион" с разработените 11 интелектуални продукта, свързани с анализа на риска от горски пожари и наводнения в трансграничния регион Гюргево-Русе, както и с подготвената методология и учебна програма за краткосрочни обучения по визираната проблематика. Създадената по проекта Лаборатория с Географска информационна система на територията на Аграрно-индустриалния факултет ще функционира като трансграничен оперативен център за идентифициране на зоните, които могат да бъдат поразени от горски пожари и наводнения в целия трансграничен регион.

Ръководството на Русенския университет изразява сърдечна благодарност за приноса на представителите на всички институции, взели участие в събитието във Велико Търново. Преминалата с успех работна среща е още едно свидетелство за силата и потенциала на партньорския диалог в трансграничния регион Гюргево-Русе.

 

 

 
Прибави коментар
   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави
 
 

WebDesignBG