Важно е малкият бизнес да получи ясна пътна карта за въвеждането на еврото. Липсва достатъчно информация за стъпките, които трябва да се следват.
Това каза пред БНР Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и средния бизнес. По думите ѝ, бизнесът очаква практичен наръчник, който "да бъде направен във формат лесно за четене и лесно за разбиране, без цитати на нормативни актове, а като стъпки."
Малкият бизнес, тип семеен бизнес, където има и хора от генерациите 50+, разчита на работещите от по-младите поколения, отбеляза тя.
Елеонора Негулова апелира малкият бизнес да не се проявява като поредния Андрешко, а да остане лоялен към клиентите си.
Не се очаква нищо катастрофично да се случи, коментира председателят на Национално сдружение на малкия и среден бизнес в предаването "Преди всички".
В малките населени места няма банки, в някои от тях има по един банкомат, напомни тя във връзка с възможните затруднения при снабдяването с евробанкноти.
Неизбежно е разходите по преминаването към еврото да бъдат калкулирани в цената, посочи Негулова. Според нея обаче при малкия бизнес това ще е по-скоро отражение - ако близалката дойде в малкия магазин с по-висока цена, дори да не калкулирате тези разходи, тя ще си остане увеличена, даде пример тя.
"Според мен трябва да има две отделни каси, с две отделни книги, които да регистрират дневния оборот в едната и другата валута", отбеляза Негулова по повод една от сферите, където цари неяснота и бизнесът очаква разяснения.
"Институциите да ни предоставят тази информация по-рано, така че декември да не се налага да се борим по Коледа да преодоляваме последните ограничения."
Елеонора Негулова е оптимист, че предстоящите процедури биха имали позитивен ефект за изсветляване на бизнеса./dir.bg